Wielka Wojna w Chwaścicach (27 grudnia 1914 r. – 20 maja 1915 r.)

 

110 lat temu w Chwaścicach stacjonowali prawie pięć miesięcy żołnierze Cesarsko-Królewskiej (CK) Armii Austriackiej. Po bitwie bożonarodzeniowej (24-27 grudnia 1914 r.), m.in. w okolicach Motkowic, linia frontu rosyjsko-austriackiego, walczących podczas I wojny światowej, ustabilizowała się na linii Nidy. Podczas przerwy w działaniach wojennych oddziały alarmowe pilnowały okopów, natomiast pozostali regenerowali siły na zapleczu frontu, poza zasięgiem wrogiej artylerii. Taką bazą dla Austriaków była wieś Chwaścice. 

 

 

Na zdjęciu grupa żołnierzy austriackich znajdująca się na podwórzu jednego z gospodarstw wsi Chwaścice. Widać w głębi dwa drewniane, kryte słomą budynki gospodarcze: stodołę i oborę.  Przy stodole ustawione narzędzia rolnicze, jakimi wówczas się posługiwali włościanie (rolnicy posiadający ziemię na własność). W grupie żołnierzy austriackich drugi od lewej stoi kapelan wojskowy, z tyłu w czarnych furażerkach dwóch kawalerzystów, w płaszczach oficerowie. Prawdopodobnie prezentuje sie w taki sposób sztab jednostki wojskowej stacjonującej w Chwaścicach.

 

 

Fragment umocnień polowych zbudowanych przez saperów (pionierów) austriackich. To ziemianka znajdująca się na linii okopów, chroniących obóz warowny w Chwaścicach. Na zdjęciu żołnierz rąbie drzewo, po prawej stronie stoi murowany dom, co wtedy było rzadko spotykane w biednych miejscowościach, gdyż podstawowym budulcem było łatwo dostępne drewno.

 

 

Latryna wojskowa, czyli wojenne WC, w lesie obok wsi zbudowane z naturalnych elementów. Takie urządzenia sanitarne, niezbędne dla funkcjonowania ludzi, chroniły wojsko przed wybuchem epidemii.