Położenie 1 Cesarsko-Królewskiej (CK) Armii Austriackiej gen. Victora Dankla (pochowany w Innsbrucku). Po klęsce jaką ta formacja bojowa poniosła w grudniu 1914 r. pod Nowym Korczynem, zajmowała ona aż do maja 1915 r. pozycję obronną nad rzeką Nidą. Jej pddziały kwaterowały, m.in. w Chwaścicach i Jasionnie (4 austriacka dywizja piechoty).
W skład II Korpusu 1 CK armii austriackiej wchodziła I Brygada Legionów Polskich, rozlokowana 3 marca 1915 r. w okopach od Imielnicy do Tura. Dowództwo brygady mieściło się w Grudzynach, ale często brygadier Józef Piłsudski przyjeżdżał do Jasionny, by wziąć udział w naradzie sztabowej oficerów 4 dywizji austriackiej, której polskie oddziały podlegały. Spotkania takie odbywały się w dworze Krzywoszewskich, dokładnie w budynku starej plebanii. Mapa przedstawia pozycje legionistów po lewej stronie Nidy, natomiast po prawej stronie rzeki, w okolicach Pińczowa i Skowronna siedzieli w okopach Rosjanie.
Jednym z żołnierzy I Brygady Legionów Polskich był Tadeusz Furgalski ps. Wyrwa. Pisał on w latach 1913-1916 dziennik, który został opublikowany w 2011 r. Przedstawiamy jego fotografię z czasów walk nad Nidą, krótki życiorys oraz link do strony internetowej informującej o wydaniu Dziennika Tadeusza Furgalskiego.
Fragmenty Dziennika Tadeusza Furgalskiego ps. Wyrwa opisują także jego przyjazd do Jędrzejowa i pobyt w Jasionnie. Mimo tego, że toczyła się wojna potrafił docenić gościnność mieszkańców dworu w Jasionnie. Poniżej tekst jego wspomnień…
Dwie fotografie z marca 1915 r. przedstawiające dwór w Jasionnie, służący za sztab 4 dywizji austriackiej.